rozhovor s Biankou z Bijancard:
"Môj štýl by som charakterizovala ako čistý, jemný minimalizmus."

Bianka, ktorá v kreatívnom svete pôsobí ako Bijancard, je mladá a talentovaná žena z Nových Zámkov, ktorá sa v našom kreatívnom svete pohybuje medzi svadobnými tlačovinami. Dnes sa s ňou porozprávam o jej začiatkoch, o jej najobľúbenejšom štýle a aktuálnych trendoch. Tak sa i v tneto sviatočný víkend príjemne usaďte a začítajte sa do dnešného rozhovoru so sympatickou Biankou.


úvodná fotografia: Bianka z @bijancard

Ahoj Bianka, my dve už sme si pred rozhovorom stihli potykať, z čoho sa veľmi teším a rovnako sa teším aj z toho, že si súhlasila s rozhovorom. Na začiatok mi ale dovoľ veľmi typickú prvú "rozhovorovú" otázku - kto je Bianka a Bijancard?

Bianka je úplne obyčajné 27 ročné dievča z Nových Zámkov, ktoré vždy vynikalo skôr svojou kreatívnou dušou ako kariérnymi ambíciami. Bijancard - v preklade Biankine karty, je môj brand, ktorý som založila minulý rok.


Aké boli Tvoje začiatky? Považovala si sa vždy za kreatívca alebo to prišlo až neskôr?

Bijancard začiatky boli chápané skôr ako forma terapie. Po tom, ako som náhle prišla o maminu som si uvedomila, že život plynie príliš rýchlo a ak si chcem plniť sen, tak teraz. Rozhodla som sa chopiť sa toho, čo ma celý život bavilo a napĺňalo - kreatívna tvorba. Vždy som bola kreatávna duša, s miliónmi nápadov v hlave, takže som ich konečne mohla formou Bijancard začať realizovať.


To mi je veľmi ľúto, Bianka... a teda je Bijancard Tvoja "full-time" činnosť?

Nie, paradox je, že moja "full-time job" je účtovníčka v korporáte. Vyštudovala som ekonomický smer, ale vždy som v kútiku duše tušila, že sa raz budem venovať niečomu kreatívnemu. Preto verím, že sa mi raz podarí dosiahnuť to, že Bijancard bude môj "full-time job".Keď sme sa našli na Instagrame a ja som si pozrela Tvoj profil, prvá vec, ktorá mi napadla bola, že toto je presne "moja šálka kávy" a ak by som sa venovala svadobným oznámeniam, určite by sa niesli v podobnom štýle. Ako by si opísala svoj štýl? Čo ho podľa Teba najviac vystihuje?

Môj štýl by som charakterizovala ako čistý, jemný minimalizmus. V tomto duchu sa nesú nielen moje dizajny, ale môj celý život. Som zástancom hesla - menej je niekedy viac. Keď som sa však rozhodovala, akým štýlom sa moja tvorba bude uberať, úprimne som sa obávala, či tento netypický štýl niekoho zaujme.


... a ako si našla tento svoj štýl a rukopis? Trvalo dlho, kým si si povedala, že áno, toto je štýl, ktorým sa chcem uberať a prezentovať?

Keďže som úplný samouk, zo začiatku som pracovala s kupovanými presetmi z fotobuniek, ktoré mi ale časom prišli nezaujímavé a nemali pre mňa žiadnu pridanú hodnotu. Dlho som hľadala niečo iné, niečo nie príliš prečačkané, niečo, čo by vystihovalo aj mňa, ako osobu, ale myslím, že sa to podarilo!


Podľa mňa sú Tvoje oznámenia veľmi moderné a minimalistické, a veľmi sa mi páči, že tento štýl prišiel aj na Slovensko a začína byť čoraz populárnejším. A vlastne, je to tak - začínajú ľudia vyhľadávať takéto moderné a minimalistické dizajny alebo sú skôr ešte za "klasiku"?

Ďakujem! Povedala by som, že je to päťdesiat na päťdesiat. Sú nevesty romantičky, ktorým sa páčia presne tie "klasiky" - kvety, púdrové farby a väčšinou sa držia aj klasických formátov tlačovín a potom sú nevesty, ktoré sa neboja skúsiť niečo nové, niečo iné.


Myslíš si, že boli Tvoje začiatky o niečo ťažšie práve kvôli tomu, že máš takto osobitý štýl, ako keby si skôr venovala takým tým klasickým dizajnom?

Myslím si, že áno. Ale veľmi ma teší neustále rastúci záujem o tento minimalistický štýl.Zatiaľ som vždy hovorila "iba" o svadobných oznámeniach, ale tvoríš aj ďalšie svadobné tlačoviny - menovky, menu, ... Čo všetko vieš okolo svadby svojim klientom zabezpečiť?

Snažím sa, aby nevesty mali všetko pod jednou strechou. Vychádzala som totiž sama zo seba, tiež mám rada, ak viem všetko vybaviť na jednom mieste. Samozrejme, gro môjho portfólia tvorí dizajn, papierové tlačoviny a obálky, ale robila som už aj plexi privítacie tabuľe, osobitné menu karty, zasadací poriadok, personalizované nálepky podľa želania klienta. Jednej neveste som dokonca robila tlačoviny aj na jej rozlúčku so slobodou. Kreativite sa medze nekladú.


Robíš výlučne svadobné tlačoviny na mieru alebo si klienti môžu vybrať aj z dizajnov, ktoré máš v portfóliu?

Klient si môže vybrať už z hotových dizajnov, ktoré sú k dispozícii, ale preferujem originalitu. Snažím sa každému klientovi vyrobiť niečo originálne s pridanou hodnotou.


Ako prebieha taká objednávka svadobných tlačovín na mieru? Je to asi väčší tlak - chcieť zhmotniť konkrétne predstavy klientov, ako keď príde klient a už si "len" vyberie dizajn z Tvojho portfólia...

Vždy sa snažím od klientov zistiť čo najviac o samotnej svadbe a ktomu prispôsobiť aj dizajn tlačovín. Myslím si, že práve oznámenia a pozvánky nastavujú štýl a atmosféru plánovanej svadby. Je to náročnejšie, ale o to osobnejšie.


Máš aj nejaké rady ohľadom svadobných tlačovín, ktoré dávaš svojim klientom? Čoho sa majú vyvarovať, čo podľa Teba nevyzerá až tak dobre, ako si ľudia môžu myslieť, na čo nezabudnúť alebo aj čo už sa na svadobné oznámenie nemusí dávať...

Nevestám na začiatku vždy prízvukujem, že je potrebné si stanoviť budget - bez neho je to náročné. Vždy sa klientov snažím usmerniť, no nikdy nevnucujem svoje nápady. Je to vždy o komunikácii. Väčšina klientov ma kontaktuje už s jasnou predstavou, ktorú už len minimálne upravíme, aby sme spoločne dosiahli požadovaný výsledok.


Pracuješ s rôznymi zaujímavými štýlmi, či už s minimalistckými dizajnami na zaujímavom papieri, ale používaš rovnako aj transparentné papiere alebo metalické fólie. Je ešte nejaký ďalší štýl, ktorý sme zabudli spomenúť?

V podstate si napísala všetko, čo momentálne ponúkam - minimalistický dizajn s rôznymi formami tlače. Je ale dôležité podotknúť, že každá objednávka je iná a preto k nim pristupujem veľmi osobitne. Sú napríklad typy papierov, ktoré neodporúčam na metalickú tlač, takže sa snažím klientov vždy uviesť aj do procesu ako takého, aby mali predstavu, prečo to funguje, resp. nefunguje mnohokrát. Pre mňa je táto práca neustála forma učenia sa, lebo čo klient, to iné požiadavky.... a ktorý je Tvoj najobľúbenejší?

Paradoxne ten najobyčajnejší - biely papier s kvalitnou digitálnou tlačou. Ale veľmi rada by som do môjho portfólia časom zaradila aj letterpress, ktorý v zahraničí veľmi obľúbený.


Vedela by si nám priblížiť o čo v "letterpress" ide?

Ide o anglický výraz pre kníhtlač. Je to reliéfna technika tlače, ktorá v konečnom dôsledku vtlačí navrhnutý dizajn do papiera. Táto technika tlače patrí medzi finančne aj časovo náročnejšie skrz zložitého procesu. Prvotne sa vyrobí raznica na mieru (môže byť z plastu alebo z kovu) s navrhnutým textom alebo grafickým návrhom. Následne sa namieša atrament, ktorý sa nanesie priamo na lis tlačiarne a pomocou vysokého tlaku je raznica vtlačená do papiera. Každé oznámenie sa tlačí samostatne, preto je to nielen finančne, ale aj časovo náročné, no finálny výsledok stojí za to.


Čo robíš, ak inšpirácia a nápad nie a nie prísť? Kto Ťa inšpiruje alebo kam si po ňu chodíš?

Keď mám pocit, že mi to vôbec nejde, vyplnem počítač a idem sa prejsť alebo variť - to je moja obľúbená forma oddychu. Myslím si, že kreatívna práca sa nedá siliť. Občas sa projektu nedotknem aj pár dní, nechám tomu čas a potom to často príde ako z jasného neba a dokážem tvoriť celú noc. Inšpiráciu vyslovene nehľadám, vždy ma inšpiruje totiž niečo iné. Raz sú to kvety, inokedy film, raz ma inšpirovala aj starodávna kaviareň v Budapešti. Je to rôzne.


Poďme sa teraz porozprávať na chvíľu o trendoch. V akejkoľvek oblasti, či v móde, kozmetike alebo aj dizajne, tu trendy vždy boli a ovplyvňovali nás. Aké sú aktuálne trendy v svadobných tlačovinách?

Myslím si, že horúcim trendom je už nejaký ten čas tzv. metalická tlač. Dodáva aj úplne jednoduchým svadobným tlačovinám luxusným šmrnc. 


Sú trendy, ktoré si si zamilovala natoľko, že si želáš, aby ostali navždy? A čo trendy, ktoré išli úplne okolo Teba a vôbec Ťa nezaujali?

Veľmi sa mi páči trend transparentného papiera, ktorý sa dá využiť na nekonečno spôsobov. Nielen ako samotné oznámenie, ale aj ako doplnok, ktorý pridá tlačovinám zaujímavý efekt. Trend, ktorému som ja úplne neprepadla, boli oznámenia na recyklovanom papier, ale ako sa hovorí, proti gustu žiaden dišputát.Keď už sme spomenuli aktuálne trendy, nedovolí mi neopýtať sa aj na aktuálnu situáciu spojenú s COVID-19. V akom rozmere Ťa táto situácia, ako dizajnérku svadobných tlačovín, zasiahla a čomu sa momentálne venuješ?

Kvôli COVIDu sa mi zrušilo mnoho objednávok z čoho som smutná, ale snažím sa neustále tvoriť niečo nové do svojho portfólia. V zime som navrhla kolekciu vianočných pozdravov, ktoré mali obrovský úspech a úprimne som to vôbec nečakala. Predsalen, v dnešnej dobe sociálnych sietí je jednoduchšie preposlať správu na messengeri, ako dať si námahu s osobným prianím.


... a ešte jedna séria otázok:

- bezpätkové alebo pätkové písmo? 

  pätkové

- najobľúbenejšia farebná paleta / odtieň? 

  milujem nude palety! Aj keď paradoxom je, že moja najobľúbenejšia farba je čierna

- najobľúbenejší font?

  momentálne Made Mirage


Na záver mi dovoľ poďakovať sa Ti za Tvoj čas a tento inšpiratívny rozhovor. Želám Ti veľa úspechov a spokojných klientov, a ak by si chcela čokoľvek odkázať našim čitateľom, pokojne tak môžeš spraviť...

Ja ďakujem tebe, Ivanka, že si ma oslovila. Čitateľom by som chcela popriať v tomto čase najmä veľa zdravia a trpezlivosti. Verím, že čoskoro sa život vráti do normálu a budeme môcť spoločne dizajnovať Vaše vysnívané tlačoviny.

Komentáre

Zverejnenie komentára

Form for Contact Page (Do not remove it)

Meno

E-mail *

Správa *

NÁŠ INSTAGRAM

náš pinterest