instagramové ideály

Poznáme to všetci - porovnávanie sa. Porovnávame sa s druhými ľuďmi, našimi priateľmi, rodinnými príslušníkmi ale aj s ľuďmi, ktorých vôbec nepoznáme. Sú chudší, šikovnejší, jedávajú lepšie jedlá, chodievajú častejšie cvičiť, sú krajší a úspešnejší. Sú jednoducho lepší ako my. Často sa však, bez toho, aby sme si to uvedomovovali, porovnávame iba s príspevkami na Instagrame. S fotkami. A čo keď Vám poviem, že nemusia byť vždy tak úplne reálne.

úvodná fotografia: unsplash.com

Sometimes the grass is greener because it is fake.

Niekedy je tráva zelenšia, pretože nie je pravá. Niekedy príspevky na sociálnych sieťach nie sú úplne reálne. Niekedy sú iba  prikrášlené, niekedy však s realitou nemajú nič spoločné. Je samozrejmé a chápem to, že na sociálne siete chceme dávať iba to dobré a pekné, čo sa nám v živote deje. Nemusíme (a nemali by sme) na internet zavesiť všetko a je super, že si vyberáme, čo naň dáme. Pretože čo sa stane na internete, zostane na internete. Tak to je. Takže to, že dávame na internet iba to pekné, to beriem. Ale prečo musíme klamať?

Nechcem ale tvrdiť, že všetci na internete klamú. Nie, vôbec nie. No je mnoho ľudí, ktorí to, bohužiaľ, robia. Raz som pri scrollovaní na Instagrame natrafila na profil, ktorý poukazoval na to, ako sa ľudia (a teda väčšinou úspešné "influencerky") pomocou photoshopu a rôznych iných aplikácií upravujú. Upravujú si tvár, robia si užšie nosy, väčšie oči, plnšie pery alebo belšie zuby. Alebo všetko naraz! Zväčšujú si zadky a prsia, zužujú si pásy a stehná. A tak, v konečnom dôsledku vyzerajú úplne inak, ako v skutočnosti. Ľudia, hlavné mladé dievčatá a ženy, potom na ne pozerajú cez obrazovku mobilu a želajú si, aby vyzerali ako ony. A neraz som si to želala aj ja. Ale keď som uvidela, že v skutočnosti vyzerajú úplne inak, prestala som si to všetko želať. Nechcem povedať, že vyzerali špatne, to vôbec nie. Vyzerali normálne. Ako ja. Mali celulitídu a strie. A vôbec nemali také pevné zadky ako na upravených fotkách. Alebo také plné pery a dokonalú pleť. A či si teda myslím, že tieto ženy klamú? Áno, a je mi to ľúto. Klamú nás, aj samé seba. Myslím si to, pretože osoby, ktorými sú v skutočnosti a osoby, ktoré prezentujú na internete, sú dve úplne odlišné osoby. Pretože tie dokonalé ženy, ktoré sledujeme a závidíme im, vlastne vôbec neexistujú.


A keď si uvedomíte, že ste sa celý čas porovnávali s nereálnymi ľuďmi, začnete milovať každý kúsok svojho reálneho tela. Pretože strie sú normálne. Pretože "zárezy" na bruchu majú aj chudí ľudia. Pretože nemusíme mať plné pery alebo veľké oči, aby sme sa mohli cítiť krásní. Pretože sme krásní takí, akí sme. Pretože je dôležité byť šťastný vo svojom tele. Ak sme šťastní vo svojich telách, nemôže nás nič rozhodiť. Ak nie sme, poďme s tým niečo robiť. A aj keď to možno nechceš počuť, vždy sa nájde niekto, kto nám bude hovoriť, že sme príliš takí alebo málo onakí. A treba si uvedomiť, že nikdy nebudeme perfektní pre všetkých. Je však dôležité, aby sme boli perfektní pre seba. Aby sme sa mali radi takých, akých sme. Aby sme mali radi svoje telo. Je dôležité zaspávať a vstávať s vďakou nášmu telu. Zvládlo s nami doposiaľ každý jeden deň nášho života. Naše nohy, či už majú na sebe celulitídu alebo nie, nás niesli všade, kam sme potrebovali. Možno nemáme všetci dokonalo rovné zuby, to však neznamená, že nemáme všetci krásny úsmev, ktorý môže iným spríjemniť deň. Ďakujme každý deň svojmu telu. A zabudnime na všetky tie ideály krásy z Instagramu. Neexistujú.

Komentáre

Zverejnenie komentára

Form for Contact Page (Do not remove it)

Meno

E-mail *

Správa *

NÁŠ INSTAGRAM

náš pinterest