rozhovor s Frederikou z EllaJohnes:
"Podľa mňa je jedno, či máš len ceruzu a kus servítky - tvoriť sa dá v každých podmienkach."

Frederika Fačkovcová je talentovaná slovenská kaligrafička a, ako sama hovorí, naša kamoška z Instagramu. Vo svojom Sashe obchode @ellajohnes predáva naozaj zaujímavé a krásne produkty. Ja som sa odhodlala a oslovila som Frederiku na rozhovor, aby nám priblížila jej pohľad na kaligrafiu, ako vyzerali jej začiatky a čo všetko plánuje v tomto roku...


fotografie: Frederika Fačkovcová z @ellajohnes, Lucia Humajová z @lucphotography.sk

Ahoj Frederika. Mohla by si sa nám na začiatok predstaviť? Kto je Frederika Fačkovcová?

Och, začínaš hneď takýmito ťažkými otázkami. Online som Tvoja kamoška z Instagramu, čo učí ľudí krasopísať a tešiť sa. A v bežnom živote som veľmi rada dcérou, sestrou, priateľkou... Baví ma tvoriť a pomáhať ľudom s radosťou (nie len) z tvorby.


Tvoja značka však nesie meno Ella Johnes. Vieš nám povedať prečo práve tento názov?

Ó áno, je to môj obľúbený zábavný príbeh! Falošné meno vzniklo z potreby po novom maily na newslettre so zľavovými kupónmi, keď som mala asi 18. Do formulára som vtedy napísala najobyčajnejšie meno, aké mi napadlo. Pár rokov na to som hľadala názov pre svoju tvorbu, tak som si začala prechádzať staré nicky z pokecu a mailov... (smiech) a pátrať po ich význame. Keď som prišla k ellajohnes, zistila som, že v preklade to znamená "celá Božia priazeň" - bolo to pre mňa povzbudenie, a tak som si názov ponechala a tvorím s presvedčením, snahou a vierou, že priazeň z ellajohnes stretne i mojich zákazníkov či sledovateľov.


Ako môžeme na Tvojom Instagrame @ellajohnes vidieť, venuješ sa kaligrafii a výrobe rôznych papierových produktov. Ja som Ťa oslovila na rozhovor práve kvôli kaligrafii a zaujímalo by ma, ako dlho sa tomuto umeniu venuješ?

Sú to zatiaľ tak 2-3 roky, i keď záujem o štúdium písma je u mňa už trošku dlhší. Keď sa pozerám na svoj doterajší posun (stále nie som ani blízko dokonalosti), myslím si, že i malá snaha môže spraviť veľa - preto k nej tak často i povzbudzujem.


Vedela by si opísať svoje začiatky? Zažila si časy, kedy si to všetko chcela vzdať alebo to išlo všetko hladko?

Tvoriť ma bavilo - a to je podľa mňa základ, aby sa človek nechcel vzdať len tak. Kaligrafia si vyžaduje trpezlivosť a vycvičenú ruku, a tú treba jednoducho vypísať, nedá sa to preskočiť.


Na Instagrame môžeme vidieť mnoho krátkych, tridsaťsekundových videí, na ktorých ľudia píšu krásne kaligrafické texty. Drvivá väčšina týchto videí je však zrýchlená a teda môžu vytvárať skreslený pohľad na to, ako taká kaligrafia vyzerá. Zaujímal by ma však Tvoj názor na takéto videá. Dá sa tvoriť kaligrafia za tridsať sekúnd?

Ó áno, je ich neúrekom, a úprimne, všetci ich radi pozeráme, lebo pôsobia tak "upokojujúco". Podľa mňa sú úžasným zdrojom inšpirácie v mnohých veciach. Ide ale o to - ako so všetkými ľuďmi či vecami na internete - prestať sa s nimi porovnávať. A tvoriť sa dá i v pár sekundách, nie je to ťažké. Je dôležité trénovať svoju ruku, poznať svoje pmôcky a potom to už ide ľahšie.


Keď už sme pri tých videách - práve tie mnoho ľudí inšpirujú k začatiu s kaligrafiou a nebudem klamať, keď poviem, že je to vlastne aj môj prípad. Ľudia však nevedeia ako s kaligrafiou začať. Máš nejaké tipy pre začínajúcich kaligrafikov? Napríklad aké písacie pomôcky si kúpiť ako prvé alebo aký papier je na kaligrafiu najvhodnejší?

Pomôcok a variant je naozaj viacero, moja rada ale znie: prosto začať. Podľa mňa je jedno, či práve máš na to, kúpiť si super-papier alebo tisíc kraso-pier, alebo máš len ceruzu a kus servítky - tvoriť sa dá v každých podmienkach. Ak však už touto fázou prejdeš a chceš skúšať niečo viac... odporúčam invenstovať do dobrého (vhodného) papiera. Na mojom blogu mám o jeho výbere i článok (ktorý nájdeš TU), podľa mňa značne ovplyvní a zmení tvorivý proces i finálne dielo. Mojim najlepším kamošom je ale experiment - písanie "nesprávnymi" pomôckami a miešanie farieb, ktoré by sa nemali,... veľa sa pri tom dá naučiť.


Na Tvojom Instagrame si môžeme všimnúť, že najčastejšie používaš štetec alebo pierko. Aké majú svoje výhody a čo z tejto dvojice uprednostňuješ?

Ja osobne milujem obyčajnú ceruzku. Čo sa týka pierok a štetcov a fíx a pier, vyberajú ich práve moji zákazníci, podľa toho, aký štýl grafiky pre nich tvorím.


... a čo hovoríš na "moderné" písacie potreby, ako rôzne kaligrafické popisovače alebo štetcové fixky?

Je to stále rastúci trend, sú "instantné", netreba po nich čistiť paletu, ľahko sa dajú odložiť a dá sa s nimi pekne hrať. Ja osobne som ale klasik, mám rada miešanie vlastných farieb na palete, teší ma sa s nimi hrať. Fixy, ani elektronická grafika (ktorú tiež v značnej miere používam) podľa mňa nikdy nedokážu vytvoriť túto "reálnu" skúsenosť, či dokonale imitovať tento efekt. Je to skôr ina kategória, iná technika.


Povedzme, že už máme potrebné písacie potreby, vhodný papier a aj písať ako-tak vieme. Kde však hľadať inšpiráciu? Častokrát sa to stáva mne samej, že by som aj chcela písať, ale jednoducho neviem čo. Čo Ťa inšpiruje?

Ja si často odkladám citáty na Instagrame, screenshotov mám plnú galériu. Inšpirácia je ale všade okolo nás, nielen v tom, čo "sme už raz videli". Ak Ti smiem poradiť, skús čas krasopísania použiť ako psychohygienu. Napíš si list, popíš emóciu, ktorú v sebe máš. Ak bojuješ v mysli s negatívnymi či depresívnymi myšlienkami, prosto napíš ich opak (pravdu) na papier. Kaligrafia nemusí byť len predmet instagramového obsahu, má slúžiť Tebe, či skrz Teba Tvojmu okoliu. Môžeš vyrobiť pohľadnicu kamoške, či napísať kartu s blahoprianím.


Pomohli Ti v Tvojom kaligrafickom vývoji a samotnej tvorbe nejaké knihy? Ak áno, vieš nám povedať aké?

V krasopise ani nie, ale v teórii typografie a vlastnostiach fontov pre mňa bola úžasným prínosom knižka Why Fonts Matter od Sarah Hyndman.


Ty sama si autorkou jedného pracovného zošita. Povieš nám o ňom viac a kde si ho môžeme kúpiť?

Ó áno, napísala som to, čo mne samej chýbalo na našom trhu. Všetky informácie, ktoré som roky získavala experimentami, štúdiom a prácou som spísala v jednoduchej reči pre začiatočníkov, ako som bola ja.


Na webe ellajohnes.sk vedieš okrem iného aj svoj vlastný blog a obchod. Poďme sa však najprv porozprávať o blogu. Ako často ho píšeš a čo Ťa najviac baví na písaní?

Blog mám a veľmi sa z neho teším - je to spôsob, ako obšírnejšie odpovedať na tak časté otázky. Bohužiaľ sa mu v poslednej dobe nevenujem často - plánujem úpravy webu a potom bude blog hádam i prehľadnejší a pribudnú nové a pravidelné články. Snažím sa však o to viac odpovedať na sociálnych sieťach.


Je niekto, kto Ti s blogom pomáha? Napríklad s editovaním fotografií alebo samotného textu...

Nie, zatiaľ všetko ohľadne blogu robím sama. S fotkami mi vo všeobecnosti pomáhajú moji talentovaní kamaráti fotografi - ale fotky na blogu sú vo väčšine moje.


V obchode nájdeme mnoho produktov - od tagov na Bibliu, cez zápisníky až po rôzne grafiky a zrkadielka. Čo je však Tvoj obľúbený produkt alebo na ktorý produkt si najviac hrdá?

Najviac hrdá som úprimne na kaligrafický balíček - naozaj som šťastná, že v krasopise pomohol už toľkým ľuďom. Pracujem na jeho zdokonaľovaní a dúfam, že v budúcnosti i na jeho pokračovaní.


Ak by si mala povedať iba tri vlastnosti, ktoré robia práve Tvoje produkty výnimočnými, aké vlastnosti by to boli?

Vždy sa snažím, aby moja práca/produkty boli osobné. Ak sa rozhodneš byť mojim zákazníkom, chcem aby si vedela, že si Ťa vážim, a že pre Teba chcem tvoriť to najlepšie, čo viem. Tiež mi záleží aby Ti dobre slúžil a boli estetické. O ekológii ani písať nejdem, podľa mňa je to úplný základ, o kotrý sa máme usilovať všetci.


Rok 2019 ešte len začal, mňa by však zaujímalo, či už máš nejaké plány na tento rok, o ktoré by si sa mohla s nami podeliť?

Och, mám ich asi nekonečno! (smiech) Ale nechcem sľubovať nič, čo ešte nemám na 100% isté. Budú ale pokračovať kurzy, moja ponuka kaligrafických pomôcok sa rozrastie a veľmi túžim ešte viac pomáhať nielen s kaligrafiou online.


Áno, aby sme nezabudli - organizuješ kurzy. Ako často a kde ich organizuješ?

Och áno, mám ich veľmi rada - sú také osobné! Zatiaľ prebiehajú v Ateliéri Papaver v Bratislave alebo sú súkromné. Veľmi by som chcela, aby prebehli po viacerých mestách na Slovensku, ale je to zatiaľ vec budúcnosti.


Verím, že stále sa mnoho ľudí bojí zájsť na takýto kurz, pretože sa hanbia alebo si myslia, že nebudú dostatočne dobrí a jednoducho sa zahanbia. Mohla by si nám preto priblížiť, ako taký kurz kaligrafie v Tvojom podaní vyzerá? A čo by si odkázala všetkým tým ľuďom, ktorí sa hanbia prísť?

To mi, prosím, ani nevrav! Aj ja sama sa hanbím cudzích ľudí, ale na kurze mám vďaka príjemnému prostrediu v Papaveri vždy pocit, že sme si bližší. Milujem, keď sa spolu môžeme učiť o písmenkách, keď sa účastníci (i ja sama) uvoľnia pri maľovaní a je nám dobre. Kurz je to posledné miesto, kde nájdeš hodnotenie "zlý/dobrý". Rukopis sa takto hodnotiť nedá - skôr vyjadruje rôzne vlastnosti. Tie spolu skúmame a cvičíme. V zásade si myslím, že čím má človek viac otázok a silnejší pocit, "že mu to nejde", tým viac z kurzu bude vedieť načerpať. Vždy sa snažím, aby som odpovedala na všetky otázky a poradila s úplnými detailami.


Tiež sa však môže stať, že by človek rád prišiel ale kurz sa odohráva príliš ďaleko od jeho mesta. Nepremýšľala si nad akousi formou online kurzov?

Ó áno, premýšľala. Ale keďže som zatiaľ vo väčšine "one-woman-show", bude to musieť počkať. Verím, že sa veci zrýchlia v budúcnosti, keď bude viac "ellajohnes-kamošov" v tíme.


Moja posledná otázka je - je ešte niečo, čo by si chcela odkázať čitateľom?

Že ďakujem za záujem o mňa a moju prácu. A hlavne: že treba tvoriť pre radosť, nie pre dokonalosť.

Komentáre

Zverejnenie komentára

Form for Contact Page (Do not remove it)

Meno

E-mail *

Správa *

NÁŠ INSTAGRAM

náš pinterest